Тема: Симфонія природи. У подорож до матінки-землі.
Матеріал
уроку: Наталя Забіла «Чотири пори року».
Мета: Збагачувати і розширювати знання учнів
про життя і творчість Наталі Львівни
Забіли,
формувати вміння визначати особливості кожної пори року, помічати сезонну
красу природи,
навчити передавати своє ставлення до змісту твору виразним
читанням,формувати
вміння правильно, інтонаційно читати поетичні твори, зв’язно
висловлювати свої
думки; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати уяву,
виховувати спостережливість, любов до природи рідного краю.
Обладнання: мультимедійний
проектор
Тип уроку: урок вивчення нових знань
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
-
Діти, сьогодні до нас завітали гості. А коли в домі гості – це свято. Тож і наш
урок читання проведемо святково.
ІІ. Вправи на вдосконалення навичок
читання.
1.
Артикуляційні та
дихальні вправи.
-
До святкового столу хочу всіх запросити,
Гарячим чаєм вас напоїти.
Вправа «Гарячий чай» Слайд 1
Ви чай духмяний полюбляєте
пити?
Спочатку його треба остудити.
Легенько подути кілька разів,
Зробити ковток – легенько
втягнути ротом повітря;
Знову подути на чай і відпити.
Вправа «Смачне варення» Слайд 2
-
Аби на уроці мати більше натхнення,
Візьмемо до чаю смачного варення.
Ми варення скуштували,
Потім губи облизали
Вправа «Квіти» Слайд 3
Як духмяно пахнуть квіти!
Задоволені всі діти.
Кожен з них відчути рад
Цей чудовий аромат!
Глибоко вдихніть через ніс,
видихніть, промовляючи слова: «Чудово!»»Який аромат!»
Вправа «Повітряна кулька» Слайд 4
-
А яке ж свято без кульок?
Щоки, мов кульку,
Старанно надули.
Здулася кулька –
Щоки втягнули.
-
Святковий настрій усі маєм, Тож до роботи приступаєм!
2. Мовленнєва розминка Слайд 5,6,7.
Читання
груп слів на одному диханні.
-
На дошці слова. Прочитайте їх на одному диханні.
Кіт
луг зоря
сам мак день
так оса ранець
білка коса палець
річка міст олівець
рибка бібліотека вчитель
-
Прочитайте слова першої колонки, але у кожному слові змініть голосний звук
на [ у ]
(
Кут, сум, тук, булка, ручка, рубка.)
-
Прочитайте слова другої колонки, але додайте на початку або в кінці слова
букву, щоб утворилося нове слово.
(
Плуг, смак, коса, косар, місто, бібліотекар.)
-
Прочитайте слова третьої колонки, але змініть слова так, щоб вони
закінчувалися на ,, і ’’
( Зорі, дні, ранці, пальці, олівці, вчителі.)
3.
Вправа на добір рим «Схожі хвостики» Слайд 8
Пташка – чашка,
мурашка, кашка, черепашка, ромашка…
Рослини – маслини, перлини, ялини, малини, калини,
цеглини, краплини, хвилини, долини…
Їжачок – піджачок, рюкзачок, слимачок, гачок, значок,
кулачок….
Пшениця – спідниця,
паляниця, цариця, різниця, скарбниця…
4. Вправа
для розвитку антиципації Слайд 9
— Прочитайте слова, вставляючи пропущені букви.
Ш_вч__нк_ в_рш
3_б_л_ пр_сл_в’я
Л_с_нк_ к_зк_
Кос_ець__ий ск_р_м_вк_
П_дг_р_нк_ _п_в_д_ння
-
Назвіть зайве слово
у першому стовпчику. Чому?
-
Назвіть автора, з
творчістю якого ми познайомились на попередньому уроці.
-
Як би ви назвали
групу слів 2го стовпчика? (літературні жанри)
-
Над яким літературним
жанром ми працювали на попередніх уроках?
-
Що таке вірш?( поетичний твір,
рядки якого римуються)
-
Над яким розділом
ми з вами працюємо? (вірші про світ природи і дитинства)
ІV. Повідомлення
теми і мети уроку
-
На сьогоднішньому уроці ми продовжимо працювати
над цим розділом та продовжимо знайомитися з життям і творчістю Наталі Львівни
Забіли.
V. Робота над
темою уроку.
1. Біографія Наталі Забіли . Вправа «Закінчи речення» Слайд
10, 11, 12
- Давайте пригадаємо, що ви знаєте про Наталю Забілу
1)
Наталя Львівна Забіла народилася 5 березня 1903 року в місті Петербурзі.
В
її сім’ї було 7 дітей.
В
родині любили мистецтво – живопис, музику, літературу. Мати часто читала дітям
вірші, загадки, казки.
Маленька
Наталя знала напам'ять багато віршиків, а ще любила малювати.
У
чотири роки вона склала свій перший віршик:
Арифметика
любить свою Метику,
Часто
гуляє та її стрічає.
2)
У 1917 році майбутня письменниця разом з сім’єю переїхала на Україну і
поселилася в невеличкому селищі Люботин недалеко від Харкова.
Сімнадцятирічною дівчиною вона
почала вчителювати й одночасно вчилася у Харківському інституті народної
освіти.
3)
Письменниця писала твори для дорослих і дітей.
Однією з найкращих вважається її перша віршована книжечка
для дітей ,, Ясоччина книжка ’’.
Цю
книжечку Наталя Забіла присвятила своїй донечці Ясі. На жаль, дівчинка померла
у п’ятирічному віці.
4)
Наталя Забіла – не лише відома поетеса, але й талановита казкарка, чудовий
перекладач. За своє життя вона видала близько двохсот книжок для дітей. Дуже цікаві
її збірки: «Під
ясним сонцем»
, «Веселим
малюкам»
«Стояла
собі хатка», « Рідний Київ» та інші.
5)
Письменниця переклала для діток твори з інших мов – російської, французької,
польської, єврейської.
Крім того, Наталя Забіла була
автором підручників ,, Читанка ’’ для другого і третього класу.
6)
Довгий час письменниця була редактором дитячого журналу «Барвінок».
Померла Наталя Забіла 6 лютого
1985 року у Києві, залишивши для
нас,
малюків, багато цікавих і повчальних творів.
-
Давайте
пригадаємо, які твори Наталі Львівни ми вивчали раніше на уроках читання?
( ,, Лічилки ’’
, ,,Древній Київ ’’, ,,Вовк і козенята’’, ,,Журавлик’’)
-
Які
за жанром ці твори?
(Це
вірші, оповідання, лічилки, казки,розповіді про давно минулі часи.)
2. Робота над твором Н. Забіли ,, Чотири пори року ’’
1. Робота
над заголовком
- Назву вірша, над яким ми будемо працювати сьогодні, ви дізнаєтесь, виконавши завдання «Закодовані слова» Слайд
13
- Утворіть нове слово з перших літер цих слів
1.веселка, ескімо, сонце, небо, автобус (весна)
2. слово, річка, ставок, колобок (літо)
3. врода, космос, кріт, банан, альбом (осінь)
4. кобзар, молитва, крамниця, хата (зима)
- Доберіть загальну назву до групи цих слів. (пори року)
- Уявіть, що весна, літо, зима і осінь – це люди. Якими
ви їх уявляєте?
- А мені вони здаються сестрами….А хто їхня мама?
(матінка-земля)
- Приваблює, милує, чарує матінка-земля. Співає,
дзвенить, квітує, звеселяє. Дарує поетам можливість описати її словами,
художникам – фарбами на картинах, композиторам – нотами у музиці. І кожен
бачить її по-різному, чарівну і привабливу.
2. Читання вірша вчителем.
- Послухайте уважно вірш і скажіть, якими ці пори року бачить Наталя Забіла.
3.
Перевірка
первинного сприймання.
- Якою уявила Наталя Забіла весну?
( Весну зображено в образі маленької
дівчинки ).
-
А Літо?
(
Літо зображено в образі гарної дівчини стрункої )
-
Ким
зображена Осінь?
(
Осінь зображена як працьовита й щедра молодиця )
-
А ким постала зима
у вірші?
(
Зиму зображено в образі лагідної бабусі )
4. Словникова робота. Слайд 14, 15
- Перед вами слова і словосполучення з вірша, з якими ви зустрінетесь під час читання.
Прочитаємо
їх ,, луною ’’.
лине день
при дні
лагідна
рясно йде на лад щедра
буйно раз у раз
малюк
турботи по всіх усюдах
цукроварня
малюки
дні йдуть
плантація
- Які серед цих слів є синонімами?
- Доберіть синоніми до слів
лине
– ( лунає, звучить )
турботи
– ( клопоти, справи )
малюки
– ( діти, дітлахи )
-
Поясніть кожен вислів у другому стовпчику:
день
при дні – ( кожного дня )
йде
на лад - ( гарно все виходить )
раз
у раз – ( часто )
по
всіх усюдах – ( скрізь,усюди )
дні
йдуть – ( проходять, минають дні )
- Доберіть
антоніми до слів:
лагідна
– ( сувора )
щедра
– ( скупа )
малюк
– ( дорослий, дідусь)
Тлумачення незрозумілих слів
Цукроварня
– ( завод, на якому виробляють цукор ).
Плантація
– ( велика ділянка землі, на якій вирощується спеціальна культура )
5. Самостійне читання вірша
учнями (мовчки)
- Прочитайте вірш способом «Риби» і скажіть, які почуття
він викликав у вас?
(відповіді учнів)
-
Отож, підтримаєм цей
настрій гарним відпочинком.
6. Фізкультхвилинка Аудіозапис(зима,
весна, літо, осінь)
За вікном сніжок літає
Природа спить…відпочиває.
Пропоную подрімати й нам хвилинку
Уявить зимовую картинку.
Та не вічная зима!
Мороз спав і снігу вже нема!
Матінка-природа зі сну оживає.
Прокидайтеся усі, весна наступає!
Потягніться, розімніться,
Рученятами до сонечка торкніться.
Сонечко всміхається, вище підіймається.
Незабаром, скоро….скоро….
Літо починається!!!
Літо! Радісна пора!
Встає з-за парт дітвора,
Стрибає, бігає, купається,
Спортом активно займається.
Каже літечку осінь – Доволі!
Відпочити тобі уже час.
Дітвора за парти сідає у школі.
Урок продовжується в нас.
7. Робота над темою уроку.
Аналіз змісту частин твору з елементами
вибіркового читання.
1-ша
частина
-
Знайдіть і зачитайте, якою зображено у вірші Весну.
(
Весела, гарна й кучерява
Маленька
дівчинка Весна)
-
Відшукайте речення із звертанням до Весни.
(
1) Дерева просять: Весно красна,
Розкрий на гілочках бруньки.
2) А луки кажуть: - Кинь-но рясно
По нашій зелені квітки).
3)
Знайдіть і зачитайте дієслова, які вказують на дії весни.
(
Біжить, сміється, сіє, пробуджує, росте, зростає).
2-га
частина
-
Знайдіть
і зачитайте опис Літа.
(
1) Подивіться на гарну дівчину струнку.
2) Хороше літечко прийшло. )
- Знайдіть рими у тексті про Літо:
струнку
– ( садку )
росло
– ( прийшло )
лад
– ( ряд )
малюки
– ( ріки).
-
Прочитайте
виділене речення про Літо.
(
Літо, хороше літечко прийшло! )
-
Яке воно за інтонацією?
(
Це речення окличне )
-
З якою метою його вжито?
(
Воно передає настрій радості зустрічі з Літом ).
3-тя
частина
-
Знайдіть
і зачитайте, якою Наталя Забіла змалювала Осінь.
(
Це працьовита й щедра Осінь
Збирає
щедрий урожай)
-
Зачитайте, що каже Осінь школярам.
(
- Беріть книжки, ідіть до школи.)
-
Як звертається Осінь до пташок?
(
До вирію летіти час! )
-
Відшукайте, які вислови є в переносному значенні в тексті про
осінь?
(
Золота Осінь, працьовита й щедра Осінь, збирає урожай, ходить холод, говорить
Осінь, помаха пташкам, жовте листя зриває ).
-
Для чого Наталя Забіла використала ці
словосполучення?
(
Щоб зробити вірш цікавішим, гарнішим. )
4-та
частина
-
Зачитайте
опис зими.
(Бабуся
лагідна Зима.)
-
Прочитайте дієслова, які
вказують на дії зими.
(Бродить,
каже, не сяде, не приляже, вкриває, ховає, велить.)
- Скажіть, чим закінчується
вірш?
(
Вірш закінчується тим, що все взимку спочиває і знову зустрічає дівчинку –
Весну. )
-
На що схожий цей твір Наталі Забіли?
(
Твір схожий на вірш-казку, вірш-безконечник. )
-
Чому?
(
Бо пори року зображені як казкові герої і вірш можна продовжувати читати
спочатку. )
8.Метод
«Мікрофон»
Подумайте і скажіть, яку пору року ви запросили б до нас у
гості і чому.
Почну
я:
-
Я запросила б у гості літо, тому, що я дуже люблю купатися.
(-
… весну, бо мені подобаються перші квіти весни;
-
… осінь, люблю смачні груші і яблука;
-
… літо, люблю літні канікули;
-
… зиму, люблю гратися в сніжки;
-
… весну, люблю, коли прилітають пташки;
-
… зиму, люблю зимові свята;
-
… літо, бо влітку мій день народження. )
9. Вправа
«Займи позицію»
-
Як ви гадаєте, а
яка пора року найважливіша?
(думки
дітей)+доповнення вчителя
-
Отже, в природі все повторюється. І кожна пора року по-своєму гарна і дуже важлива.
10. Виразне
читання вірша. Робота в групах.
Вправа
«Симфонія природи» Аудіозапис
-
На знак любові і
поваги до пір року, давайте створимо «симфонію» природи. Прочитаємо виразно
вірш Наталі Забіли на фоні музики способом «Іменинники»
-
Нагадаємо, ті хто
народилися взимку, читаємо разом про зиму і т.д.
-
Отож починаємо…
VII. Підсумок уроку
-
Ви знаєте, на
сьогоднішньому уроці я переконалася, що ви не лише вмієте виразно читати,
аналізувати текст, добирати влучні вислови, творчо мислити, а й любити та
поважати матінку-природу, на честь якої і встали. Отож,
Давайте
будем все оберігати:
Джерела, ріки, квіточки малі.
Любить всім серцем й завжди пам’ятати,
Що ми є часточка природи на Землі.
IX. Домашнє
завдання Слайд 16
За вибором:
-
Скласти розповідь
про улюблену пору року
-
Скласти вірш про
улюблену пору року
-
Намалювати улюблену
пору року
Комментариев нет:
Отправить комментарий